ИГА: Ромските деца не получават адекватни здравни грижи
Социалното проучване е било на терен в ромските махали в Пазарджик и Пещера, както в лесичовското село Динката и Исперихово в Брациговска община. Резултатите показали, че масово децата не получават адекватна здравна грижа от родители и лекари. Причините за това са комплексни, но основните са няколко – ограничен достъп до здравни услуги, ниска хигиена, нездравословен начин на живот, еднообразно хранене, ниска здравна култура…
Изпълнителният директор на фонда Димитър Русинов, главният експерт Трендафил Меретев и експертът Андрей Момчилов разказаха, че проучването е открило сериозни проблеми и празнини в ромската общност по отношение на отглеждането на малките деца в тази начална възраст. И поясниха, че с част от финансирането на проекта (то е от Тръста за социална алтернатива) ще се провеждат прегледи като пилотна профилактика в махалите „Токайто” и „Пирин” в Пазарджик и в Пещера. По тяхно мнение, трябва да се води превантивна кампания поне срещу анемията, бъбречните болести и диабета, които основно поразяват изследваните по проекта деца.
По-важното обаче е на базата на изготвена Стратегия за застъпничество за преодоляване на споменатите бариери да се сформират граждански инициативни групи, да се привлекат местните общински съвети и кметове, които да инициират инфорационни кампании и обществени форуми. За да се ангажират всички местни заинтересовани страни. Това трябва да се случи, защото този проблем се неглижира и остава в периферията, същевременно няма статистика, нито ефикасен контролиращ механизъм, който да следи колко от пациентите минават през джипитата реално, а не на хартия.
Експертите са оптимисти, че ще се разработят ясни механизми за организирано въздействие върху институции, организации, фирми и граждани за преодоляване на конкретни явни и скрити бариери пред достъпа на уязвими групи до здравни услуги.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!