Днес е Ивановден или „Женски водици“, къпят се младите булки и малки момиченца

Днес е Ивановден. Празнуват: Иван, Иванka, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна. Името идва от евангелското Йоаннес, старобългарското Йоанъ и преведено от староеврейски означава „Бог е милостив“ или „Божия благодат“. Иван е най-разпространеното мъжко име в България. В община Пазарджик имениците са 6 703, като най-голямата група празнуващи днес са Ивановците – 3 545. Най-много те са в Пазарджик и с. Ивайло. Няма населено място в общината, в което да няма поне по двама именици. Най-малко са те в село Крали Марко – двама Ивановци и една Иванка.
След Ивановците се нареждат кръстените с името Иванка – 1666. Най-малко са жените в общината, кръстени на пророка с производното Ивайла – 44, а от мъжките имена най-малко са тези с името Йоан – 77.
Броят на именниците, които трябва да почерпят за здраве на 7 януари в страната ни е над 360 хиляди. Мъжете са над 230 хиляди, а жените близо 130 хиляди. Ивановците са на второ място с близо 154 хиляди в страната, след Георги – 163 хил., а на трето да Димитровците – 120 хиляди. Така старата българска приказка все още е в сила, че всеки втори мъж в България е Иван.

На този ден православната християнска църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Исус. Йоан Кръстител е наричан и “Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане. Традиционно днес във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична света Литургия.

И на 7-и януари ритуалното къпане от Йордановден продължава, като за някои части от страната дори е по-характерно да се извършва днес. Ергените къпят момите, за здраве се къпят и младите мъже, а в Югозападна България на този ден къпят младоженките и момиченца до едногодишна възраст, откъдето идва и другото название на празника – Женски водици.

Народните традиции и обичаи повеляват на Ивановден кума или девера да „къпят“ младоженците, сключили брак преди една година, пръскайки ги с вода. Младото семейство от своя страна носи на кума вино, кравай и месо, тъй като този ден е посветен на кумството и побратимството, чийто покровител е Свети Йоан Кръстител. Обредното къпане завършва с размяна на подаръци.

Обредите и обичаите, които се изпълняват на Ивановден, се свързват с очистителната сила на осветената вода на Йордановден. „Мръсните дни“ вече са отминали и хората обръщат поглед към сбъдването на предвещанията за здраве, щастие и берекет. На празничната трапеза присъстват фасул, варено жито, ошав, баница, кървавица, свински ребра със зеле и печена луканка. Ивановден поставя край на периода, в който бродят маскираните новогодишни дружини.

Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т.нар. „мръсни дни“ е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.

Обредната трапеза на Ивановден включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.

 

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!