Днес е Ивановден или „Женски водици“, къпят се младите булки и малки момиченца
Броят на именниците, които трябва да почерпят за здраве на 7 януари в страната ни е над 360 хиляди. Мъжете са над 230 хиляди, а жените близо 130 хиляди. Ивановците са на второ място с близо 154 хиляди в страната, след Георги – 163 хил., а на трето да Димитровците – 120 хиляди. Така старата българска приказка все още е в сила, че всеки втори мъж в България е Иван.
На този ден православната християнска църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Исус. Йоан Кръстител е наричан и “Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане. Традиционно днес във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична света Литургия.
И на 7-и януари ритуалното къпане от Йордановден продължава, като за някои части от страната дори е по-характерно да се извършва днес. Ергените къпят момите, за здраве се къпят и младите мъже, а в Югозападна България на този ден къпят младоженките и момиченца до едногодишна възраст, откъдето идва и другото название на празника – Женски водици.
Народните традиции и обичаи повеляват на Ивановден кума или девера да „къпят“ младоженците, сключили брак преди една година, пръскайки ги с вода. Младото семейство от своя страна носи на кума вино, кравай и месо, тъй като този ден е посветен на кумството и побратимството, чийто покровител е Свети Йоан Кръстител. Обредното къпане завършва с размяна на подаръци.
Обредите и обичаите, които се изпълняват на Ивановден, се свързват с очистителната сила на осветената вода на Йордановден. „Мръсните дни“ вече са отминали и хората обръщат поглед към сбъдването на предвещанията за здраве, щастие и берекет. На празничната трапеза присъстват фасул, варено жито, ошав, баница, кървавица, свински ребра със зеле и печена луканка. Ивановден поставя край на периода, в който бродят маскираните новогодишни дружини.
Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т.нар. „мръсни дни“ е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
Обредната трапеза на Ивановден включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!