В Пазарджишка област дефицит на съдебни заседатели

В Пазарджишка област дефицит на съдебни заседатели
В Пазарджишкия съдебен район съдебните заседатели са кът. Подобно е положението в още четири области на страната. Няма кандидати за съдебни заседатели, алармира ВСС и сигнализира Данаил Кирилов и правната комисия.
Съдийската колегия на ВСС реши да сигнализира правосъдния министър и правната комисия на парламента за назряваща криза със съдебните заседатели в страната. Догодина, през 2020 г. изтичат включително позволените по закон до два последователни мандата на съдебни заседатели, а в ред региони от страната общинските съвети не могат да наберат достатъчно кандидати за нови. Това стана ясно от изложение на Боряна Димитрова. Тя се позова на получени писма и проведени разговори с административните ръководители и открои сериозен проблем в районите на Бургас, Ямбол, Пазарджик, Кърджали, включително и на Окръжен съд-София. Става дума за заседателите в районните и окръжните съдилища, на останалите две нива – апелативно и върховно гражданите не участват в правораздаването.

Справка на Пз24 в Окръжен съд-Пазарджик показва, че към момента съдебните заседатели за съдебния ни район са 36. Дори преди изтичането на двата им последователни мандата обаче неведнъж е имало трудности с участието на някои от тях в съдебни заседания поради ангажименти, коментират съдебни работници. И допълват, че не е лесно да се намерят съдебни заседатели, на които можеш да разчиташ твърдо.

Изискванията към съдебните заседатели, начина на избора им и на заплащането на участието им по дела бяха променени през 2016 г. Така заседатели вече могат да бъдат само лица на възраст от 21 до 68 г., със средно образование, съответно не осъждани за умишлени престъпления, не страдащи от психически заболявания. Сериозната промяна тук бе намаляването на горната възрастова граница. Въведено бе и изискване за предоставяне на справка от Комисията по досиетата за родените преди 16 юли 1973 г. Правилото, че броят на необходимите заседатели за съответния съд се определя общото събрание на по-горния съд, списъците се изготвят от общинските съвети и се гласуват на общо събрание на съдиите е старо.
Новото е, че кандидатите за заседатели вече отиват на публични изслушвания пред общинските съвети или съответните им комисии. Мандатът е 4-годишен, с право само на още един последователен, тоест общо 8 години. Описани бяха и срокове – за съдилищата, които трябва да изпратят бройките, и за общинарите. Казано е, че до 5 месеца от изтичането на мандата на съдебните заседатели общинските съвети обявяват откриването на процедура и започва приемът на документи, после изслушванията на допуснатите кандидати. Три месеца преди изтичането на мандата общинските съвети трябва да изпратят списъка на кандидатите на председателите на по-горните съдилища, а при липса на достатъчно желаещи имат още 1 месец за допълване на списъка.

Възнаграждението на заседателите за участие в дела на ден е 1/22 от 60 на сто от основната заплата съответно за районен съдия, за окръжен съдия и за съдия от военен съд, но не по-малко от 20 лв. на ден. Възстановяват им се и разходите за транспорт. Заседателите участват само в разглеждането на наказателни дела и се избират на случаен принцип.

Обаче сега се оказва, че и след удължаването на срока общинските съвети в посочените региони не могат да попълнят списъците с кандидати. А липсата на желаещи се дължи, според казаното от Боряна Димитрова, на комплексни причини – завишените изисквания, усложнената процедура за подбор, неудовлетворение от възнаграждението…

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!